Mor als 91 anys Mons. Ramon Malla, Copríncep d’Andorra entre el 1969 i el 1971

mons_ramon_mallaAquest matí ha mort a Lleida, als 91 anys, Mons. Ramon Malla i Call, bisbe emèrit de Lleida i que fou Administrador Apostòlic de la Diòcesi d’Urgell i Copríncep d’Andorra entre els anys 1969-1971.

Havia nascut a La Seu d’Urgell el 4 de setembre de 1922, la família es traslladà a Barcelona i allà fou seminarista i després prevere, ordenat a Salamanca el 19 de desembre de 1948.

El 29 d’abril de 1967 fou nomenat Vicari general d’Urgell i Delegat permanent d’Andorra.

El 24 de juliol de 1968 fou nomenat bisbe de Lleida, i rebé l’ordenació episcopal el 27 d’octubre a la Catedral de Lleida.

El 29 d’abril de 1969 fou nomenat Administrador Apostòlic de la Diòcesi d’Urgell amb facultats plenes de Bisbe, després de l’acceptació de la renúncia de Mons. Ramon Iglesias Navarri, fins al 30 de gener de 1971 quan va prendre possessió Mons. Joan Martí i Alanis.

L’enterrament serà dilluns de Pasqua dia 21 a les 11 h. a la Catedral de Lleida.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà. Els camps necessaris estan marcats amb *

Aquest lloc utilitza Akismet per reduir el correu brossa. Aprendre com la informació del vostre comentari és processada