Aquest darrer cap de setmana, 5 i 6 de maig, s’ha celebrat als pavellons del CE dels Serradells d’Andorra la Vella i del Prat Gran d’Escaldes-Engordany, la 5a edició la Blaugrana International Cup de Futbol Sala (BIC FutSal) amb 22 equips competint en les 4 categories d’aquest any: Benjamí, Aleví, Infantil i Femení.
El FC Encamp es va proclamar campió de les categories Benjamí i Aleví en imposar-se al EFS Comtat d’Urgell per 4-0 i al CE Sant Julià per 1-0 respectivament.
La final de la categoria Femení va finalitzar en empat a un gol i va haver de decidir-se en la tanda de penals, on el Club Atlètic Català es va imposar per 3-4 al ENFAF d’Andorra.
L’equip de l’Oxford Lions va aconseguir el títol de campió de la categoria Infantil, en imposar-se per 3-1 al FC ncmp.
Durant l’acte de cloenda es va fer també el lliurament dels premis individuals al millor jugador/a, de cada categoria, segons les puntuacions atorgades al llarg de tots els partits pels entrenadors rivals i en la fase final també pel comitè de competició del BIC Futsal.
El millor jugador benjamí va ser Marc Jansà jugador del FC Encamp, en millor aleví Bernat Sánchez, porter del FC Encamp.
En la categoria femenina va haver-hi un empat entre Ainara Roman, portera del ENFAF, i Claudia Prats, jugadora del Club Atlètic Català, essent la primera la guanyadora després d’aplicar els criteris establerts al reglament per desfer l’empat (jugadora més jove).
En la categoria infantil hi va haver un triple empat entre Diego Mendes, porter de l’Oxford Lions, Alex Rente, jugador del FC Encamp, i Jason Moore, jugador de l’Oxford Lions, essent el primer el guanyador després d’aplicar els criteris establerts al reglament per desfer l’empat (jugador més jove).
El Director de la Blaugrana International Cup, Eduard Colobrans, valorava així aquesta 5a
edició: “Estem molt contents de que tot hagi sortit bé, però sobretot, de l’entusiasme de tots els nens i nenes que han participat d’aquesta festa del futbol sala al nostre país, de que els equips, jugadors, tècnics i acompanyants ens hagin fet arribar les seves felicitacions i el seu desitg de tornar l’any vinent, i de la gran assistència de públic, que ha omplert les grades durant tot el cap de setmana. Aquest any ha suposat un gran repte organitzatiu, doncs a banda d’afegir la categoria dels benjamins i ampliar el torneig fins a 2 seus, hem gestionat directament totes les inscripcions i reserves d’allotjament de tots els participants de fora d’Andorra i dels seus acompanyants, així com l’organització dels partits amistosos que ens han sol·licitat. També vam posar a la seva disposició 2 autocars llançadora que van circular tot el cap de setmana entre els dos pavellons de joc i els hotels, per facilitar els desplaçaments i evitar l’utilització de vehicles particulars.”
Classificació Categoria BENJAMÍ
1r. FC ENCAMP
2n. EFS COMTAT D’URGELL
3r. GIMNÀSTIC DE TARRAGONA
4t. RACING PINEDA FS
5è. UE ENGORDANY
Classificació Categoria ALEVÍ
1r. FC ENCAMP
2n. CE SANT JULIÀ
3r. GIMNÀSTIC DE TARRAGONA
4t. CEC LA SEU
5è. UE ENGORDANY
Classificació Categoria FEMENÍ
1r. CLUB ATLÈTIC CATALÀ
2n. ENFAF ANDORRA
3r. SELLIFAF (combinat de la lliga andorrana)
4t. CF ATLETIC AMÈRICA
Classificació Categoria INFANTIL
1r. OXFORD LIONS
2n. FC ENCAMP
3r. GIMNÀSTIC DE TARRAGONA
4t. OXFORD CITY FUTSAL
5è. RACING PINEDA FS
6è. FS LA MASSANA
7è. CLUB ATLÈTIC CATALÀ
8è. UE ENGORDANY